Fínska sauna

​​

​Telesné jadro si udržuje konštantnú teplotu 37°C. Po vstupe do sauny teplo pôsobiace na povrch tela spôsobuje, že krvné vlásočnice na povrchu tela a postupne aj väčšie cievky sa začínajú vplyvom tepla rozťahovať. Zvyšuje sa teplota kože a teda aj teplota krvi v nej. Takto sa telesné jadro postupne zohrieva až na teplotu okolo 38°C. Pri tejto teplote dochádza k aktivácii imunitného systému, ktorý pôsobí preventívne proti baktériám a vírusom. Niekedy sa to označuje za umelú horúčku.
Účinnosť takto aktivovaného imunitného systému po siedmych dňoch klesá, preto je pre dosiahnutie dlhodobého účinku dôležité do sauny chodiť pravidelne raz za týždeň.


Pri prehrievaní pokožky a zosilnenom prekrvení dochádza k poteniu a aktivizácii mazových žliaz, a tým sa pokožka prečisťuje, odlupujú sa zrohovatené kožné bunky a pokožka sa regeneruje. Vhodné je použitie peelingovej soli, masážnych škrabiek alebo rukavíc.

Okrem kože sa silno prekrvujú aj sliznice dýchacích ciest, pričom sa urýchľuje látková výmena, uľahčuje sa vykašliavanie hlienu, uvoľňujú sa dýchacie svaly. Najväčší význam má však tvorba imunoglobínu A na slizniciach dýchacích ciest, ktorý zabraňuje prenikaniu vírusov a baktérií. Aj jeho množstvo po týždni klesá. Saunovanie je teda vhodné pri alergiách, astmách, bronchitídach a ako prevencia pri opakovaných zápaloch horných a dolných dýchacích ciest.

Vyžarované infračervené lúče sú schopné priamo preniknúť do tela, a to do hĺbky šestich milimetrov až 4 centimetrov. Telo je schopné pohltiť deväťdesiatpäť percent lúčov vyžiarených zo žiariacich vlákien. Toto hlboko prenikajúce žiarenie svoj zohrievací účinok vyvíja hlboko vo svalových vláknach, kĺboch a vnútorných orgánoch.
Osoba s priemernou kondíciou pri použití infrasauny vylúči približne pol litra potu, pričom spáli 300 Kcal.
Vylučuje sa viacero kyselín, sodík, amoniak, ťažké kovy (olovo, kadmium, nikel, meď, sodík). Potením sa znižuje tuk a cholesterol takým spôsobom, že sa rozpustia vplyvom tejto procedúry, takže sme schopní vylúčiť to, čo nedokážu vylúčiť obličky a pľúca. V záujme nášho zdravia je veľmi dôležité, aby tieto ťažké kovy boli pravidelne odstraňované z organizmu.

Pozitívny vplyv infračervených lúčov na ľudský organizmus:

  • zvyšuje rozťažnosť kolagénových tkanív

  • znižuje stuhnutosť kĺbov

  • znižuje svalový spazmus

  • zmierňuje bolesti

  • zvyšuje prietok krvi

  • rozkladá zápalové ložiská, edémy a výpotky

  • odburáva tuk, cholesterol, kovy a všetky toxíny

Infra sauna

Suanový ceremoniál

Saunový ceremoniál, označovaný aj ako rituál či seansa, je spestrenie saunovania a niekedy aj kultúrny zážitok. Saunový ceremoniál robí ceremoniár – skúsený a trénovaný saunár. Ceremoniál sa koná vo veľmi prehriatej suchej fínskej saune, ktorá sa zvyčajne pár minút pred začiatkom prevetrá.

Saunový ceremoniál sa začína malým „pokecom” o tom, čo sa bude diať a usmernením od ceremoniára. Potom ceremoniár začne polievať horúce kamene vodou zvyčajne „ochutenou“ aromatickou esenciou. Namiesto vody sa často používa aj ľad alebo ľadová drť. Na rozhorúčených kameňoch sa voda začne okamžite vyparovať a vlhkosť v saune veľmi stúpne. Polievaním kameňov sa šou len začína. Ceremoniár začne uterákom rozháňať vzduch. Priame parné nárazy uterákom vám odfúknu chladnejšiu vrstvu vzduchu (20-25 cm), ktorú si telo vytvára nad povrchom. Vtedy pocítite značné teplo horúcej pary na pokožke. Na rozháňanie teplého vzduchu sa používajú aj rôzne vlajky či obrie vejáre.

Saunový ceremoniál býva obohatený aj soľným či cukrovým peelingom, rôznymi krémami, ktoré si natierate na telo, napríklad s príchuťou medu, čokolády, či jogurtu. Pokožku budete mať cez otvorené potné póry vyživenú naozaj do hĺbky.
Saunový ceremoniál trvá 5-12 minút a pozostáva najčastejšie z dvoch kôl polievania kameňov a ovievania uterákom...

Cenník

Privátny vstup                       45e / 2h / 2 osoby (každá ďalšia os.15e)
Saunový ceremoniál             20e / 20 min. / skupina, dve kolá

Z nášho BLOGU o saunovaní

vyber si termín